BLOG

Studio Camp’te Haftanın Her Günü Farklı Antrenman

28.06.18

Kendine uygun antrenmanı seçtin mi? Biz her gün çok eğleniyoruz, çok kalori yakıyor ve hiç sıkılmıyoruz.

Haftayı farklı kas gruplarına göre ayırmış bulunuyoruz. Her gün bir başka kas grubuna odaklanıyoruz. Boot camp antrenmanına uygun şekilde tabi. #bootcampforever

PAZARTESİ

Pazartesi ve Cumartesi günleri olan full-body(total body) antrenmanı yeni başlayanlar ya da her bölgeye eşit dokunan bir antrenman yapmak isteyenler için ideal.

Her antrenmanın 20dk’sını koşu bandına geçiriyoruz. Kardiyoyu atlamadık. Peki sehpada neler var?

SALI

Salı günleri olan “full abdominals” antrenmanı 20 dakikalık sehpa setleri boyunca karın kaslarınızı zorlayabildiği kadar zorluyor. Unutmayın, abdominaller sürekli ve aralıksız olarak çalıştıklarında gelişirler. Fitness seviyen ne olursa olsun, abdominal antrenman karnını zorlayacak ve kaslarını geliştirecek.

ÇARŞAMBA

Çarşamba günleri çalıştığımız göğüs ve sırt, özellikle kadınların genelde atladıkları bölümler arasında. Oysa atletik bir göğsün ve sırtın postürünüzü nasıl da değiştireceğini bilseydiniz kalça bacak için ayırdığınız günlerin hepsini sırta verirdiniz. Hep atlanan bu vücut bölümlerindeki değişim hızlı ve kolay fark edilir olacaktır. Ayrıca göğüs ve sırt şeklinizin yaz aylarında karnınızdan daha ön planda görünürlüğe sahip olduğunu biliyorsunuz.

PERŞEMBE

Kalça ve bacak özellikle kadınların ama genellikle kısa sürede bol kalori yakmak isteyen herkesin gözdesi konumunda. Biliyoruz ki en büyük kaslarımız bacakta (quadriseps), en büyük gücü tek kasılmayla onlar yaratabiliyor. Doğal olarak da en çok onlara yükleniyoruz. Perşembe günleri kalça, bacak, biraz da karın çalışıyoruz.

CUMA

Erkeklerin favorisi Cuma günleri. Gelsin kollar omuzlar. Kadınlarda da hızlı fark yaratacak olan bu antrenmanda sehpa bölümünde omuzlara ve kollara yükleniyoruz, çoğu erkek de bunu yapmaya yıllardır alışkın. O erkeklere bir çift sözümüz var “gym bro” olmaktan korkmayın. Burada istesek de istemesek de tüm vücudumuz çalışıyor. Ancak siz yine de arada kalça bacak derslerine de katılın, malum üst vücutla altı eşit tutmaya bakın.

CUMARTESİ’leri ne yapıyoruz?

Hafta boyunca gym’lere gittiniz, ağırlık çalıştınız, koşu bantlarında ter döktünüz ya da kendinizi açık alanlara attınız. Tüm haftayı bi şekilde sporla iç içe geçirdiniz, belki kalori saydınız, belki kolayı kesip protein tozlarına sardınız. Hafta sonu artık biraz mola verip, dinlenip, küçük kaçamaklar yapmak vaktidir değil mi?

Hayır değil. Şaşırtmalı bi soru sorduk, umuyoruz ki yanlış cevabı vermediniz. Günlük rutinlerimiz yüzünden asla ihtiyacımız kadar egzersiz yapamıyor, zaten yeterince sağlıklı beslenemiyoruz. Tam dikiş tutturmuşken “haydi kendime bi ödül vereyim” diyerek pizzaya, tatlıya gömülmek, tüm gün sırt üzeri uzanıp, “bunu hak ettim” diyerek tembellik etmek, hafta boyu yarattığımız o minik değişimi yok sayıp başa dönmemize yol açıyor.

Malesef genel istatistikler gösteriyor ki hafta sonları spor yapmıyoruz, yalnızca tembellik yapıyor, sonra gelen Pazartesi’ye üzülüyoruz. Bizse bu alışkanlığı kırıp hafta sonlarına da sporu sokmayı deniyoruz. Cumartesi günleri Studio Camp’te tüm vücut bölümlerini özenle çalıştıran “full body” antrenmanı veriyoruz. Kalori kaybetmeye, güçlenmeye, günlük enerji düzeyimizi yükseltmeye devam ediyoruz. Günlük serotonin’i, dopamin’i (bkz. mutlulukla ilişkili hormonlar) işlenmiş gıdalardan değil, direkt spordan almaya çalışıyoruz.

Son Yazılar
10.07.18
Her Zaman Mümkün.

Hayat bir öncelikler meselesi. Eğer hayatına bir şeyi, bir kimseyi dahil etmek istediysen, onun için gerekli olan yeri de yaratıyorsun demektir.