BLOG

Her Zaman Mümkün

10.07.18
Spora Zaman Ayırmak

Hayat bir öncelikler meselesi. Eğer hayatına bir şeyi, bir kimseyi dahil etmek istediysen, onun için gerekli olan yeri de yaratıyorsun demektir. Sağlıklı beslenmek, düzenli kitap okumak, spor yapmak, yeni bir hobi edinmek gibi diğer az öncelikli şeyler ise sen içlerinden birini yeterince isteyene kadar sıranın belki de hiç gelmeyeceği bekleme listende kalır.

ASIL OLAY HAREKETE GEÇMEK

“Söz değil, harekettir önemli olan.” “Action speaks louder than words” ya da kısacası “Az laf, çok iş” demişler. Düşünceleriniz yeterince olgunlaştıysa, “artık ne yapsam” diye gevelemeden hareket alırsınız. #hareketekatıl Ancak devamlılık için önemli olan, düzeninizi genele değil, kendinize uygun olarak dizayn etmekte yatar. Yoksa o istekli ve mutlu halinizin sönüp, yerini miskin ve erteleyen bir yapıya bırakması an meselesi, gün meselesidir.

Rutinine Ve Zevkine Göre Antrenman Düzeni Belirle

Haftanın kaç günü sana ait? Kaç gün işe gidiyorsun? İş dışı sorumlulukların neler? Kalan vaktinde yalnız olmaya mı, sosyalleşmeye mi ihtiyacın var? Müzik mi istersin, sessizlik mi? Doğa mı, şehir mi? Peki ya hava şartları? Mesafeler?

Bu soruların ve senin tüm sorularının sonunda genel rutininin sana bıraktığı alana seni en çok mutlu edecek aktiviteyi yerleştir. Ya da sana yeterince özgürlük tanımıyor, seni yeterince memnun etmiyorsa belki de mevcut düzenini değiştir.

Bir Spor Salonuna Sonsuza Kadar Üye Olmak

Bu konuda örnekler nedense hep benzerdir. Birçoğumuz bir spor salonuna üye olduktan sonra ayıp olmasın diyerek 2 ay azar azar gidip, sonrasında salonun sokağından geçmez olduk. Başlarda inceden bir vicdan azabı hissettik, sonrasında onu da umursamaz olduk.

Standart Spor Salonu Üyeliği

Yerimizde, yöremizde bulunan, aletleri yeni, eli yüzü de düzgün bir spor salonu buluyoruz. Yüksek üyelik sürelerini tercih ediyor, indirimleri alıyor, en iyi fiyat performans oranını tutturup imzayı atıyoruz. Sonrasında salonun eğitmenlerince ölçülüp biçiliyor, desteklenmesi gereken fiziksel zayıflıklarımızın, ya da yanması gereken fazla yağlarınızın nerelerimizde ve ne kadar olduğunu hemen öğreniyoruz. Ardından bazal metabolizmamız, bir günde harcadığımız ortalama enerji, yatma-kalkma ve yemek saatlerimiz, günlük alışkanlıklarımız ve spor alışkanlıklarımız, mevcut yerimiz ve kısa-uzun süreli hedefimiz belirleniyor. Ardından da sporla bezenecek haftanın planları yapılıyor.

Yeni spor ayakkabıları ve terletmeyen giysiler için uzun uzun alışverişlere çıkıyor, türlü protein barları, beslenme desteklerini ve protein tozlarını eve stokluyoruz.

Genellikle eski alışkanlıklarımız döngüsünden çıkacak kadar uzun süre motive kalamıyoruz.

Salona gittiğimiz o ilk güzel birkaç seferin ardından yavaş yavaş tembelleşmeye başladık. Alışverişteyken özellikle kendini belli eden o istekli ve hırslı halimiz kısa sürede miskin bir havaya büründü ve yerini “Bugün arkadaşım gelecekti ama gelmedi.” “işten geç çıkacağım.” “Biraz yorgun gibiyim.” “Sanki bacağım biraz çekiyor.” gibi mazeretlere bıraktı. Problem hayatımıza uygun bir program dizayn edemememizden kaynaklı. Kendimizi tanıyor, ayağımızı ona göre uzatmaya çalışıyoruz.

Alternatif neler yapabilirim?

Spor için alternatifler sınırsız. Evde, dışarda, internetten kolayca ulaşabileceğin çeşitli egzersiz hareketleri yapabilir, yürüyüş ve koşuya çıkabilir, bisiklete binebilir, bir havuz bulup yüzebilir, bu aktiviteler için kendine arkadaşlar bulabilirsin. Yaz aylarında sabah erken saatlerde dışarda spor yapmayı seçebilir, kışın havanın sert olduğu günlerde kapalı salonları tercih edebilirsin. Bir spor salonu seçerken, içerideki mevcut aktiviteleri kontrol edip zevkine uygun olanını seçip, oraya planlarını sürdürebileceğine inandığın süre boyunca üye kalabilirsin. Standart fitness salonları yerine pilates, crossfit, spinning, kickbox, boot camp, antrenmanları veren yeni nesil stüdyoları tercih edebilir, sosyalleşmeyi ve eğlenceyi de spor aktivitene dahil edebilirsin.

Son Yazılar
28.06.18
Studio Camp’te Haftanın Her Günü Farklı Antrenman.

Kendine uygun antrenmanı seçtin mi? Biz her gün çok eğleniyoruz, çok kalori yakıyor ve hiç sıkılmıyoruz.