Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Boot Camp nedir?

Boot camp aerobik egzersizlerin ve güç egzersizlerinin birlikte yapıldığı, değişken nabız aralıklarında seyreden bir grup antrenmanı. Yüksek müzik eşliğinde, 45 dakikalık, birbirini takip eden (High intensity interval training) HIIT antrenmanlardan oluşuyor ve stretching (esneme-germe) ile bitiriliyor.

 

Boot Camp ne işime yariycak?

Boot Camp güç, dayanıklılık, çeviklik, hız ve esneklik odaklıdır. Patlayıcı kuvvet kullanılarak yapılır, kardiyovasküler dayanıklılığı ve iş yapabilme kapasitesini artırmayı, yağ yakımını maksimize etmeyi ve vücut kontrolünü geliştirmeyi hedefler.

Ayrıca gün içinde daha enerjik olmanı, günlük aktiviteleri rahatlıkla yerine getirebilecek güçte ve motivasyonda olmanı sağlar.

 

Düzenli spor yapmıyorum, kondisyonumun iyi olduğundan şüpheliyim. Sizce bu antrenman yine de bana uygun mu?

Evet uygun. Boot camp yapabilmek için çok yüksek bir fitness seviyesinde bulunmana gerek yok. Başlangıç seviyesi sınıfımız yok ama başlangıç seviyesi birçok üyemiz var ve eğitmenlerimiz başlangıç seviyesindeki üyelerimizle özel olarak ilgileniyor.

 

Daha önce hiç koşmadım. Benim için fazla zorlayıcı olmasından korkuyorum.

Herkes koşabilir. Endişe etme çünkü koşu bandına çıktıktan birkaç dakika sonra vücudun koşması için uygun olan şekli otomatik olarak alacaktır. Eğitmenin ise daha rahat koşabilmen için seni yönlendiriyor olacak. Hızın her birkaç dakikada bir değişeceği bu koşu seti monotonluktan çok uzakta, farklı hızlarda kendini test ettiğin bir keşif alanı olacak.

 

Neden günleri farklı kas guruplarına ayırdık?

Basitçe, kaslarınızın dinlenmesini istiyoruz. Kaslarımızı geliştirmenin temel 3 koşulu iyi egzersiz, iyi beslenme ve iyi dinlenmedir. Yapmış olduğumuz antrenmanlardan verim alabilmemiz için haftanın her günü aynı kas grubunu çalıştırmıyoruz. Pazartesi Full Body, tüm vücut, antrenmanının ardından ertesi gün dumbleları kenara kaldırıp yoğunluklu olarak Core bölge, karın bölgesine ağırlık veriyoruz. Çarşamba günü Chest&Back (göğüs ve sırt) çalışırken 2 gün boyunca dinlenmiş olan büyük kas grupları bu antrenmanda size yardım edebilecek gücü toparlayabiliyor.

Performans gelişimi egzersiz, beslenme ve dinlenme üçlüsünün yeteri kadar yapılması ile olacağı bir bilimsel gerçektir. Bilimden faydalanalım istedik, ve kas gruplarını haftanın 4 gününe ayırdık.

Salı: Full ABS
Çarşamba: Chest&Back
Perşembe: Butt&Legs&ABS
Cuma: Arms&Shoulders
Cumartesi: Full Body
Pazar: Full Rest (Dinlenme)

 

İlk defa katılıcam, sizce hangi antrenman bana uygun?

Katıldığın ilk antrenmanlarda amacımız genel kondisyonunu geliştirmek üzerine. Yani özel vücut bölümlerine yoğunlaşmış (karın, kalça ve bacak, ya da omuzlar gibi) antrenmanlar yerine, vücudunun farklı bölümlerini dengeli olarak çalıştıran “full body” antrenmanına katılmanı öneriyoruz.

 

Katılabilmek için kaç yaşında olmalıyım?

16 yaşını doldurmuş olman boot camp antrenmanına katılman için yeterli.

 

Antrenmanlar kaç dakika sürüyor ve program nasıl?

Studio Camp’te antrenmanlar 45 dakika sürüyor.

*İlk 10 dakika koşu bandındayız, farklı hızlarda ve değişik nabız aralıklarında koşuyoruz.

*İkinci 10 dakika sehpalara geçiyoruz. Vücut ağırlığımız ya da dumbbell’lar ile çalıştığımız 8 setimiz var. (2 sette bir kısa molalarımız var.)

*Üçüncü 10 dakikada yine koşu bantlarındayız, yine hızımızı değiştirerek koşuyoruz.

*Son 10 dakika sehpalarda, yine 8 set olarak geçiyor.

*5 dakika kadar stretch ile antrenmanı bitiriyoruz.

(Sehpa egzersizleri antrenmanın özelliğine göre değişiklik gösterir. Koşu bandı ve sehpa setleri arasında mola yok, molalar sehpa egzersizleri sırasında veriyoruz.)

 

 

Sakatlığım var. Antrenmanlara katılmam uygun mu?

Doktoruna danış ve antrenman yapmanın uygun olup olmadığını, uygunsa sakatlığınla ilgili yapman ve yapmaman gerekenleri öğren. Eğitmenini durum hakkında bilgilendir,  antrenmanı sana uygun halde düzenlemek için yardımcı olsun. Örneğin koşman uygun değilse antrenmanı çift sehpa olarak yapabilirsin ya da sehpa hareketlerini sakatlığını uygun versiyonlarıyla değiştirebilirsin.

 

Haftada kaç gün gelmem uygun olur?

Daha sık gelmeyi tercih eden üyelerimiz olsa da haftalık 3-5 arası antrenmana katılman uyum sürecin ve fiziksel gelişimin için önemli ve yeterli. Ayrıca tüm antrenmanlarını üst üste günlere almayıp, ara günlerde kaslarını dinlendirmeni öneriyoruz.

 

Vücudumdaki fark edilir değişimi ne zaman görürüm?

Haftada 3-5 antrenmana katılırsan, 2 hafta içinde kendini daha enerjik ve mutlu hissetmeye başlarsın.  5 haftadan sonra ise fiziksel görüntün sence ve etrafındakilerce fark edilir değişimde olacaktır.

 

Antrenmana gelirken yanımda neler getirmeliyim?

Yanına rahat ve koşuya uygun spor ayakkabılar, teri emen ve hızlıca kuruyan sentetik, hafif ve rahat antrenman giysileri al. Bolca terlemen muhtemel, o yüzden duş sonrası için ekstra çorap ve çamaşır da almanı öneriyoruz. Stüdyoya sizin için birer pet şişe su bırakıyoruz ama istersen yanında ekstra getirebilirsin. Havlu getirmene gerek yok, stüdyoda ve soyunma odalarında antrenman ve duş için havlularımız var.

 

Studio Camp’in yararlanabileceğim imkanları nelerdir?

Stüdyoda koşu bantlarının ve sehpaların üzerinde antrenman sırasında kullanmak için birer havlu ve pet şişe su bulacaksın. Soyunma odalarında ise duş, şampuan, deodorant, saç kurutma makinesi ve dolapların içinde büyük boy havlular kullanımın için hazır bekliyor. Ayrıca bardan proteinli smoothi’ler, kahve, meyve, salata ve çeşitli yiyecekler satın alabilirsin.

 

Antrenman öncesi ve sonrası neler yemeliyim/yememeliyim?

Herkesin fiziksel durumu, ihtiyaçları ve sindirim alışkanlıkları farklıdır. O yüzden sana net bir öneride bulunamıyoruz. Ancak dikkat etmen gereken temel kurallar elbette var.

*İşlenmiş, kötü yağla pişirilmiş ya da kızartılmış gıdalar, yüksek şekerli hazır yiyecekler ve fast food tüketme. Kahveyi ise antrenman günü birkaç fincanın üzerine çıkarma.

*Antrenmandan en az 2 saat önce yemeyi bırak.

*Bol yeşillik, az et, bol su tüketirsen, sigaradan ve alkolden de uzak durduysan antrenman senin için daha kolay geçecektir.

*Antrenman sonrasında ise kaybettiğin enerjiyi hızlıca geri kazandıracak sağlıklı karbonhidratlar tüketebilirsin. Bunun için elma ya da muz işe yarayacaktır.  Ayrıca proteinli smoothie’ler ve barlar da recovery sürecinde etkili olacaktır.

 

Antrenman sırasında niçin telefonumu kullanamıyorum?

Çünkü antrenman sırasında telefon kullanmaya gerçekten vaktin olmayacak. Ayrıca koşu bandında dengeni yitirmeni, sehpada sıradaki hareketi kaçırmanı ya da diğer katılımcıların dikkatini dağıtmanı istemiyoruz.

Bir kez antrenmana geldiğinde antrenman sırasında niçin telefonuna ihtiyaç olmadığını daha iyi anlayacaksın.

 

Gerçekten 1000 kalori yakacak mıyım?

Gerçekten kimin kaç kalori yakabileceğini bilmemize imkan yok. Herkesin yaşı, kilosu ve fiziksel yapabilirliği farklı, dolayısıyla yarattığı güç de farklı. Ayrıca banttaki koşu hızına ne kadar sadık kalabildiğin ve sehpa setlerinde ne kadar aktif olduğun da antrenman boyunca yakacağın kaloriyi dikkate değer ölçüde etkiliyor. Üyelerimiz katıldıkları antrenmanlarda 400 ila 1000 arasında kalori yakıyor.

Ayrıca Studio Camp’in yüksek intensiteli, değişik nabız aralıklarında çalışan bu antrenmanı sayesinde sadece antrenman sırasında değil, tüm gün boyunca normal değerlerinin üzerinde kalori yakmaya devam ediceksin.

 

İlk üye olanlara özel kampanyanız var mı?

Üye profili oluşturan her kişiye istediği antrenmana rezervasyon yapmak için kullanabileceği bir ücretsiz kredi tanımlıyoruz.

 

Antrenman salonuna rezervasyonu nasıl yapıcam? Hem koşu bandına hem de sehpaya mı yapıcam? Peki hangisine yapsam daha iyi olur?

Aynı anda iki yerde birden olamazsın. İster koşu bandı, ister sehpa ama bunlardan yalnızca biri. Zaten sistem de bir ders için iki yere birden rezervasyon yapmana izin vermeyecektir.

İstediğin yeri rezerve edebilirsin koşu bandında da, sehpada da başlasan kaçışı yok, terleyecek ve yorulacaksın. Finalde ise mutlaka stretching yapacak, herkesle birlikte bitireceksin.

 

Ödememi nasıl yapıcam? Online ödeme sistemi gerçekten güvenli mi?

Ödemelerini studiocamp.com üzerinden kredi kartı ile yapabilirsin. Online ödemelerde hizmet taşıyıcısı olarak “Korumalı Alışveriş Hizmeti” veren iyzico.com ile çalışıyoruz. İyzico 2012 yılında kuruldu ve sahibinden.com, çiçek sepeti, armut, mealbox, kariyer.net gibi kurumlarca aktif olarak kullanılıyor.

 

Satın aldığım bir ders var, iptal ya da değişiklik nasıl yapabilirim?

Rezervasyonu yaptığın ekran üzerinden rezervasyon iptalini yapabilir, sonrasında kredini yeni bir ders için kullanabilirsin. Ancak iptal işlemini ders saatinden 30 dakikadan önce yapmış olman gerekiyor, malum aynı derse katılmak isteyen başkalarını da düşünmek zorundayız.

Özel bir durumun varsa ve derste zaten boş koşu bantları ve sehpalar varsa bize yaz (info@studiocamp.com) ya da bizi ara (0554-185-3353), rezervasyon iptalin için yardım etmeye çalışalım.

 

Ya antrenmana geç kalırsam? Yine de içeri girebilir miyim?

Salona erken gelmeni, hazırla halde stüdyo önünde yerini aldığında ise başlangıç saati için hala 5 dakika vaktinin olmasını istiyoruz. Çünkü ders hakkında soruların olabilir, eğitmeninin belirtmek istediği detaylar olabilir, ayakkabı bağcıklarını iyice sıkmak isteyebilir, ya da biraz sosyalleşmek isteyebilirsin.

Geç kaldığında ise yine stüdyoya girebilir, antrenmana dahil olabilirsin, sana engel olmaz, aksine seni yetiştirmeye çalışırız. Ama programı yakalamakta güçlük çekebilir, ortasında girdiğin için sen rahatsızlık duyabilirsin, ayrıca yakacağın onca kaloriden de olacağını unutma.

 

Satın aldığım dersi kaçırdım, ne olacak?

Eyvah kredin yandı! Çok üzgünüz. Dersi kaçırma ihtimalin olduğunda lütfen bize yaz (info@studiocamp.com) ya da bizi ara (0554-185-3353). Durumu senin için çözmeye çalışalım.

 

Bu konuyla ve özellikle dolur dersler ile ilgili farklı bir uygulama getirecek olursak öncesinden mutlaka defalarca bilgilendirileceğinden emin ol.

 

Antrenman sonrası protein shake işi nasıl oluyor?

Antrenman öncesinde baristadan, çıkışta senin için hazır olmasını söyleyerek bir shake sipariş ediyorsun. O da sana No1 mi, yoksa No2 mi istediğini soruyor. (No1’de muz, yer fıstığı ezmesi, tarçın ve çikolatalı whey protein var. No2’de ise çilek, muz, üzüm, yaban mersini ve vanilyalı whey protein var.) Böylece antrenmanın bittiğinde hiç beklemeden barda henüz hazırlanmış olan leziz recovery içecekleri arasında kendi ismin yazılı olanı hemen alabiliyorsun.

 

Haftalık Program ne zaman açıklanıyor?

Haftalık program, Cumartesi günleri öğleden sonra açıklanıyor. Her hafta Cumartesi yenileniyor. Yeni program açıklandığında Instagram story’den duyuruluyor. İster story’e tıkla, ister direkt web sitesine git. Haftalık program açıklandığında uygun gün ve saatlerinde rezervasyon yapabilir, böylece kendi haftanı da spor aktivitelerinin etrafında şekillendirmiş olabilirsin.

 

Ders satın almadım, antrenman için gelmiyorum. Yine de belki bir shake için ya da sadece sohbet için uğrayabilir miyim?

Elbette, çok seviniriz. Geçerken uğra, gününün, haftanın nasıl geçtiğinden bahset, biz de sana bizimkinden bahsedelim. Eğitmenlerle antrenmanlar hakkında, sağlıklı-sağlıksız beslenmeler hakkında sohbet et. Yeni üyelerle tanış, taze öğüttüğümüz kahvelerden ya da taze meyvelerle hazırladığımız shake’lerden tat. Şehrin gürültüsünden kaç; aç kitabını, tak kulaklığını, koy masaya lap-top’ını, nasıl rahat edersen öyle geçir zamanını. Ancak stüdyoyu grup dersleri ve PT’ler dışında kapalı tuttuğumuzu unutma, bir anda spor yapasın gelirse en yakın antrenman saati için hazır bekle.

 

Acıktım diyelim, ne yiyip içebilirim?

Barda çeşitli salatalar, sağlıklı ve lezzetli yemekler ve çorbalar bulabilirsin. Yiyeceklerimizin hepsini Plus Kitchen gönderiyor, biz de fırında gerektiği kadar ısıtıyoruz. Ayrıca çeşitli protein barlarımız, meyvelerimiz, istediğin gibi hazırlayabileceğimiz smoothi’lerimiz, sıcak ve soğuk çeşitli içeceklerimiz, kahvelerimiz, bitki çaylarımız var.